Polecany post

Kontrola treści w internecie - czy to możliwe i proste zadanie dla rodzica?

Kontrola treści w internecie - czy to możliwe i proste zadanie dla rodzica? Jedną z największych obaw przy wpuszczaniu dziecka w internet dl...

Czy Youtube jest dla dzieci?

Puszczasz dziecku bajkę na Youtubie? Myślisz że to dobry pomysł?

Czy choć raz - kiedy pomyślałaś “trzeba mu puścić jakąś edukacyjną bajkę” pomyślałaś o Youtubie? Czy szukanie bajki dla dziecka na Youtube to dobry pomysł? Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego nie i jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo poprzez dobranie odpowiednich ustawień, tak by poruszało się w bezpiecznym środowisku wspierającym jego pasje i rozwój to czytaj dalej.

To pierwsza część cyklu o tym jakie możliwości udostępnia Youtube tak by dziecko bezpiecznie wprowadzać w świat internetu. Zaczynam od Youtube'a bo to powszechne źrógło materiałów video już dla najmłodszych dzieci.

W tym poście wprowadzenie - dowiesz się jakie jest minimum ostrożności na Youtube jeśli już go używacie i dlaczego może być szkodliwy, co z tym wspólnego ma Elsa z Krainy Lodu.


Ja te rozwiązania stosuję i czuję, że zrobiłam wszystko co w strefie aplikacji, narzędzi mogłam. Reszta to wychowanie, relacja i bycie uważnym na swoje dziecko, ale skoro tu trafiłaś to na pewno o tym wiesz. Zatem zapraszam.

O co tyle gadania o tym Youtubie i jakie są zagrożenia?


Youtube i dzieci, bajki dla dzieci - jak je puszczać na Youtubie, poradnik dla rodzicówYoutube

to najpopularniejsze źródło materiałów video, jestem pewna że używasz i nie znasz kogoś kto by o nim nie słyszał. Serwis powstał w 2005, Każdego miesiąca strona jest odwiedzana przez 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników. Na samych urządzeniach mobilnych użytkownicy spędzają średnio godzinę dziennie!
Przeznaczony jest (jak wiele serwisów społecznościowych) dla użytkowników powyżej 13 roku życia, ale też jest jednym z tych mediów społecznościowych, którego wpływ bywa także pozytywny - to tutaj możesz znaleźć tutorial jak naprawić pralkę, skleić torbę papierową z kartki czy narysować kotka.
Staram się trzymać tę granicę wiekową bo żadne z naszych dzieci tej granicy nie przekroczyło, ale wiem że to niełatwe bo wiele rówieśników już spokojnie ogląda zawartość tego serwisu.

Youtube przeznaczony jest dla użytkowników powyżej 13 roku życia.
W naszej rodzinie filmiki z YT oglądamy z naszych kont - rodziców, zwykle razem na telewizorze; jeśli czegoś szukają/potrzebują to działają na naszych smartfonach z nami "na podorędziu" i przyznam, że nieraz słyszałam że to przesada, a granica wiekowa 13 lat dla Youtube “to chore”.
Większość tego typu opinii słyszałam od mężczyzn, ojców... nie wiem czy płeć ma znaczenia, czy jednak jako mama mocniej wierzę we wrażliwość psychiki dziecięcej i mam ogromną chęć do kształtowaniu wspierającego środowiska dla dziecka - także takiego chcę w przestrzeni cyfrowej, a na YT nie zawsze tak jest. Nie zawsze?
Często czai się coś co uważam za niestosowne. Bo to nie tylko chodzi o treści 18+ czy krwawe sceny przemocy... to także przekleństwa, głupie pranki, pokazywanie postaw których nie pochwalam (szydzenie, nękanie, wyśmiewania, konsumpcjonizm). Nie chcę by moje dziecko je oglądało w nadmiarze póki nie będzie gotowe na krytyczną ocenę takich treści.
I tu pragnę wyraźnie zaznaczyć, że nie jestem taką mamą, która trzyma dzieci pod "cyfrowym kloszem" - wręcz przeciwnie - zawsze podkreślam, że trzeba go uchylać aż do momentu gdy dziecko samo swobodnie porusza się po sieci, ale zanim to nastąpi - staram się stworzyć mu bezpieczne warunki tam gdzie nie zawsze mam możliwość mu zawsze towarzyszyć.

A co jeszcze takiego niepokojącego niesie ze sobą Youtube i dlaczego Elsa jest sprawcą?

Ciekawa jestem czy kiedyś trafiliście na nieodpowiednie treści dla dzieci na Youtubie? Jeśli tak to dajcie znać w komentarzu, ale moi czytelnicy na Instagramie dawali mi niejednokrotnie znać, że tak.

Mnie się trafiło - zanim jeszcze ogarnęłam - jak autoodtwarzanie po kilku bajkach i pioseneczkach podrzuciło nam do oglądania Świnkę Peppę, która jednak nie była oryginałem i wyrażała się z obfitym udziałem "łaciny ulicznej".

A wy? Może sklecona wyuzdana animacja poklatkowa z udziałem figurek Playmobil? A może całujący się Spiderman z Elsą?

Tego typu treści można ogólnie podciągnąć pod całą akcję na temat kontrowersji na YT pod nazwą "Elsagate" - nazwa ta pochodzi od tego, że twórcy filmów na YT - aby zwiększyć ich oglądalność - umieszczali w tytule/opisie filmów słowa typu: Elsa, edukacyjny, kreatywny, świnka Peppa, rymowanki, naucz się kolorów itp. podczas gdy nie były to filmy przeznaczone dla dzieci - zawierały treści obejmujące przemoc, fetysze, nieprzyzwoity język, narkotyki, używki, sceny seksualne czy niebezpieczne i przykre sytuacje oraz treści skatologiczne (czyli te, które dotyczą wydalin ludzkich).
Taka większa oglądalność to większy dochód z reklam dla ich twórców, a dzieci oglądają je automatycznie, klikają kolejne… w trakcie takich filmów wyświetlały się reklamy, a przecież dzieci nie powinny ich oglądać (a szczególnie reklam celowanych).

Tu masz przykłady grafik, które znajdziesz pod tym hasłem - kliknij, ale wróć tutaj ;)

Robi się ciekawie prawda? Mam wrażenie, że Ci którzy uważają ograniczenia wiekowe dotyczące Youtube'a za przesadę nie mają tego świadomości. Takie filmy - gdy ulubione postaci zachowują się niewłaściwie lub agresywnie są potencjalnie szkodliwe dla dzieci i mogą je traumatyzować lub znieczulać na szkodliwe treści.

Nie zapominam, że Youtube to także wspaniałe narzędzie, o ogromnym zasięgu i wpływie na dzieci dlatego tak bardzo wierzę w to, że warto zadbać by od początku korzystały z niego bezpiecznie a wszystkie te szkodliwe filmiki nie pojawiły się dla nich przedwcześnie. I jeśli mnie ktoś pyta kiedy o to zadbać - odpowiadam - jak najwcześniej.

Pozytywny efekt Elsagate

Efektem Elsagate jest to, że Youtube zaczął bardziej dbać o dobór treści, niepromowanie tych szkodliwych oraz wypracowanie systemu akceptowania filmów np. bardzo jasno określono jakie treści z udziałem dzieci są dopuszczone- poniżej macie przykład - jakie treści z udziałem dzieci można publikować a jakie są niedopuszczalne np. w przypadku zachowań ryzykownych tak jak sporty wyczynowe. Na filmiku poniżej zobaczysz aktualne wymagania dla twórców.Youtube poprawił także algorytmy, zwrócił uwagę na materiały video z udziałem dzieci, usunął kilkadziesiąt kanałów i tysiące filmów, które pokazywały je w szkodliwych sytuacjach. Ustanowił też kategoryzacje wiekowe, ale z uwagi na ogrom tej platformy nie działają one tak, abyśmy jako rodzice mogli spokojnie wpuszczać dzieci na YT. Ponadto uniemożliwił monetyzowanie kanałów, które pokazują krzywdę dzieci.

Kolejnym efektem było rozwinięcie powstałe wcześniej aplikacji dedykowanej dla dzieci Youtube Kids i w ogóle większe zwrócenie uwagi na tworzenie narzędzi dla nich bezpiecznych (np. kontrola rodzicielska poprzez aplikację Family Link).
Pamiętajcie, Wasze dziecko w internecie na pewno spotka kiedyś treści szkodliwe czy nieprzyjemne - nie miejcie złudzeń!
Ja nie mam ;)

Ale czy ono już jest na to gotowe i umie reagować tak by czuć się dobrze? To po to powstają takie narzędzia dla rodziców - byśmy mogli sami decydować.

Sama używałam Youtube’a na początku mojego bycia mamą (wtedy nie było takiego wyboru) i jeśli na razie nie masz czasu żeby dopilnować odpowiednich ustawień czy zainstalować polecane przeze mnie aplikacje i musisz skorzystać z YT to przynajmniej zastosuj poniższe punkty (zastosuj także dla siebie lub ustaw z dzieckiem/nastolatkiem, jeśli już samo używa):

 1. wyłącz autoodtwarzanie
 2. puszczaj filmy tylko z oficjalnych kanałów przeznaczonych dla dzieci
 3. przygotuj dla dziecka playlistę filmów, które już obejrzałaś i są godne zaufania (możesz np. stworzyć tematyczne typu “na sen” czy “do tańczenia”) - jeśli nie możesz jakiegoś materiału dodać w ten sposób - zapewne jest przeznaczony dla dzieci do odtwarzania Youtube Kids - zainstaluj ją
 4. w ustawieniach > ogólne włącz “przypomnij mi o zrobieniu przerwy” oraz “przypomnij mi gdy nadejdzie pora snu” - pomoże Ci to ustalić limit na oglądanie (ale aplikacja się nie wyłączy, wyskoczy tylko okienko, jeśli chcesz by YT skończył działanie - skorzystaj z ustawień swojego telefonu/tabletu i ustaw “twardy” limit na aplikację)
 5. włącz opcję “safe search” na Youtubie, która ukrywa potencjalne filmy 18+ ale nie można na niej polegać w 100% (znajdziesz w aplikacji > ustawienia > ogólne > tryb ograniczonego dostępu)
 6. aby uniknąć kontaktu dziecka z reklamami rozważ wykupienie płatnej subskrypcji. Nie namawiam, ale w życiu nie ma nic za darmo ;)
 7. wrzucaj video na ekran telewizora lub komputera - większy, dalszy ekran zawsze będzie lepszy - skorzystaj z usługi castowania, smart TV, kabla lub aplikacja w smart TV/Android TV itp.; uważaj - jeśli twój telewizor ma aplikację YT - bez logowania jest to dostęp znowu do "całego jutuba".
 8. Jeśli oglądasz na komputerze (Ty lub Twoje dziecko) - korzystaj z takich ustawień/utrudnień jak dodatek do przeglądarki Chrome - Block Youtube Feed zablokuje to wyświetlanie kolejnych sugerowanych filmów
 9. Kształtuj i ucz swój feed i wpływaj na to, co zasugeruje Ci do obejrzenia algorytm - używaj trzech kropek przy sugerowanym filmie i zaznaczaj "nie interesuje mnie to" lub "nie polecaj kanału"

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci lepiej dostosować tą aplikację do swojego dziecka albo już teraz zdecydujesz się na zainstalowanie YT Kids (dla dzieci 2 9 r.ż.), o którym będzie następny post.
A tymczasem zachęcam Cię do pozostania ze mną na dłużej - już w przygotowaniu mam kolejne praktyczne wskazówki z perspektywy mamy - związane z Youtubem, kontem Google i bezpieczeństwem dzieci w sieci.

Pamiętajmy, że dzieci mają dostęp do WSZYSTKICH treści na YT bez logowania. To trochę tak jakby wypuścić je samodzielnie do dorosłego świata, może nawet trochę gorszego bo w sieci popularne jest i najlepiej się “klika” zawsze to co kontrowersyjne, więc i algorytm podsunie im coś takiego. Naszym zadaniem jest dopasować narzędzia “kontroli” i ja chętnie Ci w tym pomogę.
Masz jakieś pytania? Zostaw je w komentarzu

Następne tematy postów w przygotowaniu:

 • Youtube Kids
 • Konta Nadzorowane
 • Family Link (aplikacja nie tylko do kontroli rodzicielskiej)

A jeśli chcesz być powiadomiona o kolejnych częściach zaraz po publikacji możesz zapisać się na mój newsletter poniżej
.Ciekawe linki i źródła

 • Obejrzyj:
  W wystąpieniu TEDex "Koszmarne bajki dla dzieci na Youtubie" jest pięknie pokazane na co narażone są dzieci w internecie - jak w kilka filmów nasze dziecko może przejść drogę od uczącego je liczyć pociągu do masturbującej się Myszki Miki.

.

2 komentarze:

 1. Świetny artykuł. Zastosuje wskazówki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę 😍 jeszcze będę pisać o Youtubie dla dzieci i kontach nadzorowanych - jakbyś potrzebował_a gdzieś "podkręcić" ustawienia 😎 powodzenia we wdrażaniu 🔥😉

   Usuń

Bardzo Ci dziękuję za wypowiedź :)